„Bije tylko słaby” – nowa akcja społeczna miesięcznika PANI
23.01.2012W lutowym numerze magazynu PANI (w sprzedaży od 24 stycznia br.) rusza nowa akcja społeczna – „Bije tylko słaby”.
Celem akcji jest pomoc i wsparcie dla kobiet, które są ofiarami przemocy fizycznej ze strony swoich partnerów i mężów.

Biją prawnicy, lekarze, politycy, dziennikarze, biznesmeni. A bite kobiety milczą. Przemoc domowa to zjawisko, które nie dotyczy tylko środowisk patalogicznych, lecz często występuje także w tzw. porządnych rodzinach, a mężczyźni, którzy ją stosują, wykonują odpowiedzialne zawody i cieszą się społecznym uznaniem.
Za ofiarami nie wstawiają się świadkowie tej przemocy, sąsiedzi, znajomi, przyjaciele. W Polsce utarło się przekonanie, że przemoc fizyczna stosowana w domowych konfliktach to prywatna sprawa małżonków. Dane są alarmujące: co trzeci Polak (38 proc.) zna co najmniej jedną rodzinę, w której dochodzi do rękoczynów. Co drugi nie reaguje na krzyki dochodzące zza ściany, bo uważa, że „w prywatne sprawy rodziny nikt obcy nie powinien się wtrącać” (badania Millward Brown SMG/KRC, 2011). W roku 2010 zarejestrowano 82 tys. interwencji policyjnych w sprawie przemocy domowej mężczyzn wobec kobiet.

W każdym wydaniu magazynu PANI redakcja publikować będzie listy czytelniczek z historiami dotyczącymi agresji ze strony ich mężów i partnerów. Ponadto co miesiąc zamieszczona zostanie wypowiedź znanego mężczyzny, który poprze akcję, używając m.in. hasła: „Bije tylko słaby”.

Publikacje dotyczące akcji „Bije tylko słaby” otwiera tekst Małgorzaty Domagalik oraz reportaż z cyklu „Wspólny temat”, którego bohaterkami są bite kobiety, żony wykształconych, dobrze sytuowanych i powszechnie szanowanych mężczyzn. Jedną z nich jest Zofia Ragankiewicz, była żona senatora i prawnika, która przyznaje, że przez lata była ofiarą przemocy domowej, a teraz działa na rzecz maltretowanych kobiet.
Bohaterki reportażu nie ukrywają swoich twarzy. To kobiety, które umiały znaleźć w sobie siłę, by wydostać się z dramatycznej sytuacji. Ich postawa, w przekonaniu redakcji PANI, będzie przykładem dla innych.


W akcję społeczną „Bije tylko słaby” zaangażowały się osoby, które tworzą Grupę Wsparcia. W jej skład, oprócz redaktor naczelnej PANI Małgorzaty Domagalik, wchodzą: Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji Porozumienie bez Barier; Krzysztof Kwiatkowski, poseł, w latach 2009-2010 prokurator generalny, 2009-2011 minister sprawiedliwości; Dorota Wellman, dziennikarka telewizyjna; Maja Ostaszewska, aktorka; Małgorzata Szmajdzińska, prawniczka, posłanka; Ewa Ewart, dziennikarka i reżyserka związana z BBC i TVN24; Sylwia Chutnik, pisarka, prezes Fundacji MaMa; Zofia Ragankiewicz, bohaterka reportażu, ambasadorka portalu ujawnij.pl oraz Renata Durda, szefowa Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar w Rodzinie Niebieska linia.
Grupa jest otwarta, będą dołączać do niej kolejne osoby.

Symbol graficzny akcji „Bije tylko słaby” stworzyła jedna z najbardziej znanych polskich graficzek, Agata „Endo” Nowicka.

O akcji „Bije tylko slaby” także w dzisiejszych i jutrzejszych Faktach RMF FM, Faktach popołudniowych RMF Classic oraz na Interia.pl i Styl.pl«