Oświadczenie Zarządu Wydawnictwa Bauer
04.02.2009

Dnia 30 stycznia b.r. Ruch SA wypowiedział Wydawnictwu Bauer umowę na kolportaż czasopisma „Chwila dla Ciebie” oraz całej rodziny wydań specjalnych związanych z tym tytułem.

Ta jednostronna, bezwarunkowa i arbitralna decyzja Ruch SA została uznana przez Wydawnictwo Bauer jako próba narzucenia warunków handlowych przez Ruch SA z pozycji siły.

Wybór daty doręczenia wypowiedzenia (ostatni dzień roboczy miesiąca) oraz konkretnego tytułu z tzw. „średniego pułapu cenowego” nie pozostawiają wątpliwości, że faktycznym celem Ruch SA była etapowa zmiana warunków handlowych większej ilości tytułów na zasadzie przymusu ekonomicznego.

Jest bowiem oczywiste, że żaden wydawca nie może sobie pozwolić na rezygnację z dystrybucji pojedynczego tytułu prasowego w ponad 40% punktów sprzedaży detalicznej, gdyż oznaczałoby to natychmiastową utratę rentowności tego czasopisma.

Z drugiej strony, duża firma kolportażowa może z łatwością pozwolić sobie na zaprzestanie dystrybucji jednego z setek tytułów prasowych, zwłaszcza, że wiele z nich ma w stosunku do siebie charakter substytucyjny.

Jest to jawna próba dyskryminacji i budowy asymetrycznych relacji handlowych z wydawcą.

Wydawnictwo Bauer, nie mogąc zgodzić się na dyktat Ruch SA, tego samego dnia wypowiedziała Ruch SA umowy na kolportaż wszystkich pozostałych swoich tytułów.

Jedynym celem tej decyzji było odzyskanie równoprawnych relacji w procesie negocjacji warunków kolportażowych z Ruch SA i został on osiągnięty.

Wydawnictwo Bauer jest zainteresowane kontynuacją współpracy z Ruch SA w zakresie wszystkich tytułów prasowych i liczy na podjęcie przez Ruch SA konstruktywnych rozmów w celu ponownego zawarcia umów kolportażowych.

W przypadku braku uzyskania satysfakcjonującego porozumienia z Ruch SA, Wydawnictwo Bauer jest w stanie zapewnić dotarcie swoich tytułów prasowych do punktów sprzedaży detalicznej przez alternatywne firmy kolporterskie.

Zarząd Wydawnictwa Bauer

«