MANIPULACJA DZIENNIKARZA NOWEGO DNIA
13.02.2006

Wydawnictwo Bauer jest oburzone sposobem, w jaki dziennik Nowy Dzień (Agora) w materiale "O tym czytają twoje dzieci" (wyd. z dnia 11-12 lutego 2006) manipuluje tekstem pochodzącym z dwutygodnika Bravo Girl.

Redakcja Nowego Dnia (materiał nie jest podpisany) streszcza opublikowane przez redakcję Bravo Girl poimprezowe wyznania nastolatki, ubolewając nad niewybrednym doborem tematów przez redakcję. Cytaty zostały wyrwane z kontekstu i dobrane w taki sposób, iż całkowicie opacznie przedstawiają wymowę artykułu z Bravo Girl pt. "Tylko kilka piw". Pominięto bowiem kilka bardzo istotnych aspektów tegoż artykułu, w tym: 1) wypowiedzi przedstawiciela policji, który przestrzega przed zgubnymi skutkami picia alkoholu przez młodzież 2) zwrócenie przez redakcję Bravo Girl uwagi na fakt, iż zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim wciąż nie jest w naszym kraju przestrzegany 3) kwestię odczuwania wyrzutów sumienia przez nastoletnią bohaterkę reportażu, która nadużyła alkoholu (śródtytuł "Kac moralny" oraz wypowiedzi "Obiecuję sobie, że nigdy więcej nie wypiję alkoholu", "Wstydzę się tak strasznie").

Uważamy, że dobre imię Bravo Girl zostało na skutek powyższej manipulacji naruszone) Artykuł przestrzegający młodzież przed niewłaściwym zachowaniem został przedstawiony jako rzekomo do niego zachęcający. O nierzetelności tej Wydawnictwo Bauer poinformuje Radę Etyki Mediów i Izbę Wydawców Prasy, a ponadto podejmie odpowiednie kroki prawne.

«