PROF. ALICJA CHYBICKA ORAZ ADAM DARSKI „NERGAL” LAUREATAMI AKCJI MAGAZYNU PANI – „ŻYCZENIE AGATY”
07.06.2011

Redakcja PANI od trzech lat prowadzi akcję społeczną Życzenie Agaty, która propaguje ideę dawstwa szpiku. Co miesiąc znane osoby – aktorzy, dziennikarze, sportowcy - oddają krew i rejestrują się w banku dawców szpiku.

W tym roku zrobili to min. Joanna Mucha (posłanka PO), Edyta Olszówka, Olga Bołądź, Maciej Dowbor, Marietta Żukowska i wielu innych.

Co roku Prezydium Kapituła Akcji Życzenie Agaty w składzie: Bożena Walter (prezes fundacji TVN „Nie jesteś sam”), Monika Sankowska (przewodnicząca fundacji Przeciwko Leukemii), Jacek Olszewski (mąż Agaty Mróz-Olszewskiej), prof. Krzysztof Kałwak (ordynator z Kliniki Transplantologii Szpiku we Wrocławiu) nominuje osoby, które powinny zostać wyróżnione.

W skład Kapituły wchodzą również: Monika Krokiewicz (wydawca pism luksusowych wydawnictwa Bauer), Małgorzata Domagalik ( redaktor naczelna PANI), Milena Rosner (przyjaciółka Agaty Mróz Olszewskiej), Maciej Stuhr.

Kapituła przyznaje laur osobie która w szczególny sposób przyczyniła się do propagowania idei dawstwa szpiku. W roku ubiegłym wyróżniony został Maciej Stuhr – który jako jeden z pierwszych zapisał się banku dawców, został dawcą i uratował życie małej dziewczynki.

Laureatami tegorocznej edycji zostali: prof. dr hab. Alicja Chybicka kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu kieruje największym pediatrycznym ośrodkiem przeprowadzającym przeszczepy w Polsce. W jej klinice odbyło się ponad 900 z 1500 wykonanych w kraju przyczepów szpiku u dzieci. Kapituła akcji wyróżniła także Adama Darskiego za upublicznienie informacji o swojej chorobie i zaangażowanie się w propagowanie idei dawstwa szpiku. Swoją postawą dał wielu chorym nadzieje na wyzdrowienie. Zmobilizował również tysiące młodych ludzi do zapisania się do banku dawców szpiku.

06 czerwca /poniedziałek/ o godzinie 18.00 w Mamaison Hotel Le Regina w Warszawie odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Laureatów i członków Kapituły podsumowująca trzecią edycję akcji społecznej miesięcznika PANI – „Życzenie Agaty”.«