PC Format publikuje kompendium wiedzy dla osób z ograniczeniami o ułatwieniach w cyfrowym świecie
W najnowszym numerze magazynu PC Format – w sprzedaży od 3 lutego 2020 – Paula Jeziorska opisuje, w jaki sposób technologia wspiera osoby mające problemy ze słuchem i wzrokiem, a także cierpiące na dysleksję. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z nim tu: https://www.pcformat.pl/Migiem-zrozumiec-sie-z-internetem,a,5791.
W tekście opisane są aplikacje umożliwiające odczytywanie komunikatów w języku migowym przy użyciu kamery, aplikacje przetwarzające język mówiony w zapis tekstowy w czasie rzeczywistym, programy służące osobom niewidomym do opisywania otoczenia, asystujące w zakupach, np. rozpoznające banknoty, odczytujące na głos teksty pisane. Dodatkowo w artykule autorka omawia systemy dla osób z daltonizmem i dysleksją. Materiał przybliża życie osób mających pozornie utrudniony dostęp do cyfrowego świata, w którym znajdują udogodnienia i wsparcie w codziennym życiu.
„Specyficzne trudności, wywołane np. daltonizmem, utratą słuchu czy niedowidzeniem, nie muszą przekładać się na brak radzenia sobie z postępującym rozwojem technologicznym i płynnym poruszaniem po internecie. Najlepszym przykładem są tu podopieczni ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, w których ludzie w różnym wieku z pełnym zaangażowaniem i chęcią uczestniczą w kółkach zainteresowań związanych z internetem i komputerami. Osoby te nie tylko garną się do technologii, ale także zyskują dzięki innowacjom wprowadzanym do ich życia za pośrednictwem internetu.”
Dziennikarze Wydawnictwa Bauer po raz kolejny poruszają zagadnienia technologii wspierającej funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie i świecie cyfrowym. W zeszłym roku magazyn CD-Action zbadał potrzeby i możliwości ponad 60 osób z niepełnosprawnościami, oraz twórców gier i oprogramowania a także przedstawicieli organizacji pozarządowych. Tekst zainicjował kampanię „Nie trzeba wiele”, adresowaną do twórców gier, aby zgodnie z sugestiami graczy branża game dev wprowadzała do produktów swojego autorstwa udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, dla których gry są ważne nie tylko jako rozrywka czy sport, ale również dlatego, że ułatwiają kontakty z innymi osobami, zapewniają przestrzeń do spotkań i umożliwiają budowanie przyjaźni z graczami, bez uprzedzeń i osądów. Na stronach cdaction.pl i pcformat.pl opublikowany został list otwarty do polskich studiów produkujących gry wideo, zapraszający do rozmowy, aby już na etapie projektowania gier konsultować się z niepełnosprawnymi graczami i wprowadzać udogodnienia dla nich. Swoje poparcie dla akcji CD-Action „Nie trzeba wiele” zadeklarowały m. in.: Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja Indie Games Polska, Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym