Miesięcznik PANI obchodzi 35-lecie istnienia

Magazyn PANI to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w roku 1989, kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy.

Dzisiaj PANI, kierowana przez Monikę Stukonis, to jeden z topowych luksusowych magazynów kobiecych w Polsce, adresowany do inteligentnych, dojrzałych, świadomych siebie i swoich potrzeb kobiet, ceniony zwłaszcza przez czytelniczki (i czytelników) z wyrobioną wrażliwością estetyczną, którym bliski jest świat kultury. Magazyn PANI prezentuje spotkania z wartościowymi osobami, które są prawdziwą życiową lekcją, przedstawia historie wyjątkowych związków, a także porusza najbardziej aktualne problemy dotykające kobiet.

Na okładce urodzinowego, czerwcowego wydania pojawią się po raz pierwszy razem – Krystyna Janda i jej wnuczka Jadwiga Jaworska. Wielka, polska aktorka od lat jest stałą felietonistką magazynu, wielokrotnie też udzielała PANI wywiadów. Ta rozmowa ma jednak szczególny charakter. Jest jednocześnie nostalgicznym wspomnieniem i śmiałym spojrzeniem w przyszłość. Co działo się w Polsce, a zwłaszcza w naszej kulturze, kiedy powstawała PANI? Na to pytanie odpowiada reportaż „PANI wolność”. Przełomowy rok 1989 wspominają m.in. Kayah, Janusz Józefowicz, Jacek Cygan i Wiesław Komasa.

W jubileuszowej edycji „Spotkania z Mistrzem” gości zaś Maciej Maleńczuk. Legendarny rockman oczywiście nie zawodzi oczekiwań. Polecamy zatem wywiad „Potomnym ku przestrodze”. Miesięcznik PANI słynie ze swych wyjątkowych okładek. Jubileusz to dobra okazja, żeby przypomnieć niektóre z nich. Są piękne, ważne i tak jak rok 1989 – niezapomniane.

„Pomysł na PANIĄ zrodził się wiosną 1989 roku. Kiedy trwały rozmowy Okrągłego Stołu, dziennikarki „Kobiety i Życia”, jednej z nielicznych wówczas kobiecych gazet poradniczych postanowiły stworzyć elegancki magazyn dla kobiet. Inspiracją były luksusowe magazyny, które ukazywały się wtedy na zachodzie. W październiku 1989 roku (za rządów Tadeusza Mazowieckiego) ukazał się pierwszy numer PANI, nazywany przez ówczesny zespół redakcyjny kwartalnikiem „poradniczo-relaksowym”, który był dodatkiem do „Kobiety i Życia”.

Jako samodzielny magazyn ukazał się po raz pierwszy w roku 1991 i od razu był sukcesem. PANI była praktyczna i mądra. Pomagała odnaleźć się kobietom w nowych czasach i inspirowała je do lepszego, twórczego życia. Początkowo PANI była drukowana na szarym, gazetowym papierze z kolażami wyciętych nożyczkami zdjęć.

To w 1991 roku powstał najsłynniejszy cykl PANI – Partnerzy, którego pomysłodawczynią była dziennikarka Barbara Henkel.  Bohaterem pierwszego cyklu Partnerzy był Edward Kłosiński, który opowiadał na łamach PANI o swojej żonie Krystynie Jandzie.  W cyklu Partnerzy gościliśmy Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Danutę i Lecha Wałęsów, Małgorzatę i Donalda Tusków, państwa Balcerowiczów, Pendereckich i setki innych wybitnych i znanych osób.

Od 33 lat PANI organizuje konkurs Srebrne Jabłka, w którym rok rocznie nasze czytelniczki i czytelnicy wybierają najpiękniejsze historie miłosne, a magazyn PANI wręcza przepiękne statuetki w kształcie złączonych dwóch połówek jabłka.

W drugiej połowie lat 90 na okładki zaczęły trafiać polskie i zagraniczne aktorki a także modelki. Do dziś na naszych okładkach gościmy największe polskie i zagraniczne gwiazdy. Bohaterkami były też kobiety świata polityki Michelle Obama czy Kamala Harris. Cyklami na które czekają nasze czytelniczki są Spotkanie z Mistrzynią lub Mistrzem, Historia osobista i wywiad okładkowy. Co miesiąc prezentujemy trendy mody z całego świata, w dziale Urody rozmowy z znanymi lekarzami dermatologami, internistami czy lekarzami medycyny estetycznej i obalamy mity na temat urody i zdrowia. Naszymi felietonistami są: Krystyna Janda, prof. Katarzyna Kasia i aktor Grzegorz Małecki”

Monika Stukonis

Pierwsza Zastępczyni Redaktora Naczelnego

PANI

Jubileuszowy numer PANI ukaże się 17 maja.